Elektronik Hobbysta

Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

   

PROJEKTY ZAGRANICZNE

MIGAJĄCA DIODA LED NA 230V

Tadeusz LECH   chelt@interia.pl

 

Układ elektryczny:

OSTROŻNIE  230V !!!

Rys. 1

Zasada działania:

Po podłączeniu do napięcia zasilania 230V AC zacznie płynąć prąd w obwodzie D1,R1, C1. Napięcie na kondensatorze C1 będzie się zwiększać, aż do momentu przebicia złącza emiter - kolektor tranzystora T1. Gdy napięcie na C1 osiągnie wartość przebicia T1 to rozładuje się on przez diodę D1 dając w efekcie jej rozbłyśnięcie. Tranzystor T1 wejdzie w stan blokowania i kondensator ponownie zacznie się ładować, aż do ponownego rozbłyśnięcia diody. Cykl ten będzie się powtarzał. Dioda będzie migać z częstotliwością zależną od R1 lub C1.

Elementem wykonawczym tego układu jest tranzystor T1 włączony inwersyjnie tzn. emiter do plusa a kolektor do minusa. W typowym włączeniu tranzystora npn jest odwrotnie.

Nie wszystkie tranzystory włączone inwersyjnie będą się zachowywały tak jak T1, zależy to od technologii wykonania. Dla niektórych tranzystorów włączonych inwersyjnie napięcie przebicia zawiera się w przedziale 8 V do 9V. Tranzystor taki zachowuje się podobnie jak diak.

Układ przedstawiony na rysunku nr 1 zastosowałem jako wskaźniki włączników światła na klatce schodowej wielorodzinnego bloku.

Wykaz elementów:

R1 – 82k

C1 – 220/10V

D1 – 1N4007

D2 – dowolna LED

T1 – np. BC 548, BC 107,

W1 – włącznik światła

Ż1 - żarówka