Elektronik Hobbysta

Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

   

PROJEKTY ZAGRANICZNE

MINATUROWY ZASILACZ AWARYJNY

Krzysztof Górski

Te niezwykle proste urządzenie powstało przy okazji budowania prostego układu opartego na mikrokontrolerze nie posiadającym pamięci EEPROM. Brak pamięci wymusił zapewnienie ciągłości dostaw zasilania w celu podtrzymania danych. Układ możemy wykorzystać w różnego typu prostych systemach mikroprocesorowych o niewielkim poborze mocy. Rysunek 1 przedstawia schemat elektryczny z którego jasno wynika że konstrukcja jest bajecznie prosta i może być z powodzeniem wykonana przez początkującego elektronika hobbystę.

 

 

Działanie układu: podczas normalnej pracy układu realizowane jest zasilanie systemu mikroprocesorowego oraz ładowanie akumulatora. Proces ładowania sygnalizowany jest świeceniem diody LED. Prąd ładowania akumulatora zleży w głównej mierze od max prądu mogącego płynąć przez diodę LED oraz od wartości rezystora R1. Po zaniku głównego napięcia zasilającego, procesor zostaje automatycznie zasilany napięciem z akumulatora.

Montaż i uruchomienie układu: Rysunek 2 przedstawia mozaikę płytki drukowanej na której umieszczone są wszystkie elementy wraz z akumulatorem (baterią) zasilający.

 

Sam proces montażu jest niezwykle prosty i nie zabiera więcej niż 10 minut. Uruchomienie układu praktycznie polega na sprawdzeniu połączeń po wykonanym montażu i włączeniu zasilania.

 

Krzysztof Górski

 

pobierz wersję pdf

 

Wykaz elementów:

R1 820

D1 LED

D2 1N4001

US1 78L05

C1 1000uF

C2,C3 100nF

Złącza ARK – 2szt

Akumulator 9V