Elektronik Hobbysta

Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

   

PROJEKTY ZAGRANICZNE

MINITESTER PILOTÓW

 

Jest to niewątpliwie jedno z najprostszych i najmniejszych urządzeń prezentowanych na łamach serwisu ELEKTRONIK HOBBYSTA. Przedstawiony układ umożliwia w prosty sposób, dokonania sprawdzenia żywotności pilota telewizyjnego lub jakiekolwiek innego urządzenia wykorzystującego podczerwień.

Rysunek 1 przedstawia schemat elektryczny minitestera. Jak zapewne zauważyliście jest to konstrukcja bardzo prosta, każdy początkujący elektronik nie powinien mieć problemów z wykonaniem układu i ze zrozumieniem zasady działania. Urządzenie praktycznie wykonano tylko na jednym tranzystorze, jednej diodzie odbiorczej podczerwieni oraz jednej diodzie świecącej LED. Aby być bardziej dokładnym w wyliczaniu elementów to dojdą jeszcze dwa rezystory R1 i R2 oraz zasilanie w postaci baterii litowej o napięciu 3V typu CR2025. Jeżeli ktoś miałby ochotę wykonać jeszcze prostsze urządzonko do testowania pilotów. Może wykonać układ złożony z dwóch szeregowo połączonych diod, według schematu Rys.2

Działanie układu minitestera jest bajecznie proste!

Promieniowanie podczerwone wysyłane z np. pilota TV padając na diodę odbiorczą D1 włączoną w kierunku zaporowym pomiędzy bazę tranzystora T1 a plus zasilania układu powoduje wprowadzenie w stan przewodzenia tegoż tranzystora. Efektem jest zadziałanie diody świecącej D2. Przy praktycznych próbach z pilotem telewizyjnym działanie diody D2 objawia się jej migotaniem.

Montaż układu jest bardzo prosty i wymaga niewielkiego nakładu sił. Wzór płytki drukowanej wraz z elementami przedstawiony jest na rys 3.

Przy montażu należy jedynie zwrócić uwagę na to że wszystkie elementy są montowane powierzchniowo a na drugiej stronie płytki umieszczamy baterię litową. Zaprezentowane rozwiązania układów do sprawdzania pilotów są chyba najłatwiejszymi jakie można wykonać w amatorskich warunkach i jednocześnie genialne w swojej prostocie.

Krzysztof Górski

Wykaz Elementów

R1 22k

R2 820

T1 BC548

D1 dioda odbiorcza podczerwieni

D2 dioda LED