Elektronik Hobbysta

Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

   

PROJEKTY ZAGRANICZNE

ODBIORNIK RADIOWY

Własnoręczne wykonanie radioodbiornika radiowego każdemu elektronikowi przynosi dużo satysfakcji i zadowolenia. W naszej konstrukcji radioodbiornika o bezpośrednim wzmocnieniu wykorzystaliśmy układ cyfrowy typu 4049 wykonany w technologii CMOS zawierający w swej strukturze sześć inwerterów.

Na rysunku 1 został przestawiony schemat ideowy odbiornika. Dwa inwetrery pracują jako wzmacniacze w.cz i detektor i cztery połączone równolegle jako wzmacniacz m.cz. zasilający słuchawkę.

Obwody wejściowe zostały zestrojone na częstotliwość Programu I Polskiego Radia. Mimo swej konstrukcyjnej prostoty sygnał Programu I Polskiego Radia odbierany jest przez nasz odbiornik bez stosowania anteny zewnętrznej w promieniu około 200km od nadajnika w Solcu Kujawskim.

Montaż i uruchomienie: całość odbiornika wraz z zasilaniem mieści się na jednej płytce drukowanej o wymiarach 25cm x 3,5cm, płytka drukowana wymiarami przypomina nieco linijkę szkolną rysunek 2. Takie wymiary powiązane są z rozmiarem anteny ferrytowej użytej do budowy odbiornika. Antenę ferrytowa wraz z obwodami odzyskano z starego zepsutego odbiornika zawierającego podzakres fal długich. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego nawijania cewek co dla większości początkujących elektroników jest problemem nie do przejścia. Montaż elementów półprzewodnikowych nie powinien zabrać dużo czasu. Trochę więcej uwagi musimy poświęcić przy montowaniu anteny ferrytowej oraz kondensatora obrotowego.

Po zmontowaniu układu, sprawdzeniu poprawności montażu i włączeniu zasilania, możemy przystąpić do uruchamiania, proces ten polega na dostrojeniu obwodu LC do częstotliwości Programu 1 PR. W zależności od użytego kondensatora obrotowego i cewki anteny ferrytowej podczas strojenia.

Może wyniknąć potrzeba wlutowania równolegle dodatkowego kondensatora lub też przemieszczenie cewek na pręcie ferrytowym. Myślę że odbiornik jest ciekawym urządzeniem który może być wykonany zarówno przez zaawansowanych jak i początkujących elektroników amatorów.

Krzysztof Górski

Wykaz elementów:

R1 2M2

R2 10k

R3 1k

R4 100k

C1 100p

C2 200p obrotowy

C3 100nF

C4 10nF

C5 100nF

C6 220uF

C7 220uF

C8 100nF

D1 1N4148

U1 4049

L1,L2 cewka na fale długie wraz z anteną ferrytową

Bateria 9V 6F22