Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

WZMACNIACZ LAMPOWY SŁUCHAWKOWY

Krzysztof Górski

Ostatnie dwadzieścia lat to dynamiczny rozwój techniki półprzewodnikowej z stopniowym odchodzeniem od stosowania lamp elektronowych i wydawać by się mogło że o nich już całkowicie zapomniano. A tu... w elektronice jak w modzie lampy zaczynają przeżywać swoją drugą młodość. Coraz bardziej popularne wśród “audiofili” staja się wzmacniacze m.cz wykonane w technice lampowej. I my dążąc za trendami w modzie postanowiliśmy opracować prosty lampowy wzmacniacz m.cz małej mocy. Prezentowane urządzenie może być z powodzeniem wykorzystane jako przedwzmacniacz lampowego wzmacniacza dużej mocy lub wzmacniacz słuchawkowy.

Zanim zajmiemy się naszym projektem myślę że powinniśmy się zapoznać z podstawowymi wiadomościami o lampach elektronowych.

Trochę historii...

Pierwszym który dokonał odkrycia zjawiska przepływu elektronów w lampach elektronowych był znany wynalazca Edison zjawisko to zostało nazwane jego nazwiskiem (zjawiskiem Edisona).

Edison eksperymentując z wynalezioną przez siebie żarówką umieścił w bańce szklanej nad włóknem żarówki metalową płytkę rys 1. Pomiędzy włókno żarówki a metalową płytkę przyłączył przez miliamperomierz źródło prądu o napięciu 100V. Gdy włókno żarówki znajdowało się w stanie zimnym, najprościej mówiąc kiedy żarówka nie świeciła pomiędzy płytką a włóknem nie było żadnego przepływu prądu. Proszę sobie wyobrazić jakie było zdziwienie Edisona kiedy to po włączeniu żarówki i rozżarzeniu się włókna zaobserwował wychylenie wskaźnika miliamperomierza. Edison zauważył również że wychylenie wskaźnika następowało tylko wtedy kiedy biegun dodatni baterii był dołączony do anody (metalowej płytki) a biegun ujemny do katody ( włókna żarówki). I tym oto sposobem nieświadomy zjawiska Edison wynalazł diodę prostowniczą. Edison nie potrafił wyjaśnić zaobserwowanego przez siebie zjawiska dokonał tego dopiero Thomson.

pobierz plik pdf

schemat w pliku pdf